image

PeyamaKurd - Rus medyası, Rojava ve Suriye'de TSK’nın görev süresini 2 yıl uzatan tezkerenin kabul edilmesinin ardından 100’e yakın zırhlı aracın İdlib'e girdiğini yazdı.

Kabul edilen Rojava ve Suriye tezkeresi kabul edildikten hemen sonra Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait zırlı birliğin İdlib'e girdiği iddia edildi. 

Habere göre TSK’ye ait 100’e yakın zırhlı araç İdlib'e girdi. Sosyal medyada da paylaşılan bilgi ve fotoğraflara göre, konvoy uzun bir görüntü oluşturdu.Rus Avia Ajansı, konvoyun uzunluğunun 5 kilometreyi bulduğunu, İdlib’e geçen birliğin beraberinde hava savunma sistemi de götürdüğünü bildirdi.

Rus gözlemciler, çok sayıda zırhlı aracın İdlib'e sevkiyatının yalnızca Ankara'nın Suriye hükümetinin operasyonlarını durdurma girişiminden ibaret olmadığına, aynı zamanda İdlib bölgesinin tamamının kontrolü için Suriye ordusu mevzilerine olası harekatın da işareti olduğunu savunuyor. 

Aynı ajans, 26 Ekim'de de Türkiye'nin “Suriye'nin kuzeyine” yani Rojava’ya düzinelerce tank gönderdiğini bildirdi. Tankların Gire Spi (Tel Abyad) bölgesine konuşlandırıldığı bildirildi.