image

PeyamaKurd - Rus askeri güçlerinin bulunduğu Orta Afrika Cumhuriyeti'nde üçüncü kez saldırının yapıldığı ifade edildi.

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde 5 Ağustos tarihinde ülkenin kuzeybatısındaki Koui bölgesinde Rus askeri güçler ve Wagner mensubu paralı askerlerin saldırıya uğradığı ifade edildi.

Böldeye yayanan saldırıda en az 2 Rus askeri öldürüldü. Saldırıyı 3R (Return, Reclamation and Rehabilitation) isimli silahlı grubun gerçekleştirdiği ifade edildi. Bu saldırı Rus güçlerin son dönemde uğradığı üçüncü saldırı oldu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise 22 Mart 2018 tarihinde Rusya'nın Orta Afrika Cumhuriyeti ile işbirliğinden bahsetti. Söz konusu bu, Bakanlığın Batılı medya kuruluşlarının "Rusya'nın Orta Afrika Cumhuriyeti ile ikili ilişkilerinin doğası ve içeriğine dair" yayınlarına yönelik bir yorum talebine cevaptı.

BMGK'nın kararı ile ülkeye silah ve mühimmat gönderildi

Ayrıca Dışişleri Bakanlığı bölgedeki yeni gelişmelerle ilgili olarak şu açıklamayı yayımladı:

"Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Komitesi tarafından oluşturulan BMGK 2127 Kararı onayıyla, Rusya Savunma Bakanlığı depolarından tahsis edilen hafif silahlar ve mühimmat, Orta Afrika ordusuna Ocak ayının sonları ve Şubat ayının başlarında sağlandı.

Bu komitenin bilgisi dahilinde Rusya'dan 5 askeri ve 170 sivil eğitmen Orta Afrika Cumhuriyeti servis personelini eğitmek için gönderildi. Bu destek, ülkeye Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından uygulanan yaptırımlarla sıkı uyum içerisinde sağlandı."