image

PeyamaKurd - Moskova ve Washington arasındaki gerilim Ukrayna savaşı nedeniyle artarken, Moskova'dan biyolojik saldırılarla ilgili uyarı niteliğinden bir çağrı geldi.

Rus bir senatör, ABD’de geliştirilen koronavirüs varyantının jeopolitik rakipleri hedef aldığını, bu nedenle Rusya’nın, biyolojik saldırganlığa karşı derhal harekete geçmesi gerektiğini ileri sürdü.

"ABD, biyolojik bir silah üzerinde çalışıyor"

Telegram hesabından bir açıklama yapan Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi’nin Savunma Komisyonu Başkanı Viktor Bondarev şu sözlere yer verdi:

“Bostonlu bilim insanlarının yüzde 80 ölüm oranına sahip koronavirüs varyantını geliştirdiği yönündeki haber sürpriz olmadı. ABD çoktandır biyolojik silah geliştirme ve uygulama üzerinde çalışıyor. Üstelik risk kaynağı olan laboratuvarları ABD’nin dışında da yer alıyor."

Rus senatör bu paylaşımında, ABD’nin biyolojik silahının ideolojik ve jeopolitik rakipleri hedef aldığını belirterek, “Kanımca yeni koronavirüs türünü Rusya, İran, Çin, Belarus, Suriye, Kuzey Kore ve aniden başını kaldırarak Amerikalılara karşı çıkmak isteyebilecek bazı Avrupa ülkeleri olmak üzere ‘istenmeyen’ ülkelere karşı kullanmaya çalışacaklar" dedi.

"ABD’nin biyolojik saldırganlığına karşı önlem almalıyız"

Ayrıca açıklamasının devamında, “Bu yüzden derhal ABD’nin biyolojik saldırganlığıyla mücadele önlemlerini almamız gerek" diye devam eden Bondarev, "Rusya, önceki koronavirüs türleriyle savaşma becerisine, temel ve uygulamalı tıp alanında mükemmel uzmanlara, teknik ve teknolojik temele ve her türlü tehdide karşı aşı ve ilaç üretmek için kapasitelere sahip” mesajında bulundu.