image

PeyamaKurd - Başkent Moskova'da açıklamalard bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulaması halinde Moskova'nın bunlara “karşılıklılık ilkesine göre yanıt vereceğini” ifade etti.

Lavrov, Moskova'da Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdülaziz Kamilov'la bir araya gelerek, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, ABD'nin Rus muhalif Aleksey Navalny’nin tutuklanması nedeniyle uygulaması muhtemel yaptırımlar hakkında konuştu.

ABD'nin yaptırımlarına tepki gösteren Lavrov açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Aynı şekilde karşılık vereceğiz. Hiç kimse, diplomasi kurallarından biri olan karşılıklılık ilkesini iptal etmedi. Dürüst olmak gerekirse, yorumlanacak bir şey yok. ABD'li meslektaşlarımızın ve onları örnek alan AB yetkililerinin neredeyse her zaman gerekçe olmadan başvurdukları gayri meşru, tek taraflı yaptırımlara bakışımızı birçok kez dile getirdik."

Ayrıca Lavrov, “ABD'nin Navalny'nin zehirlendiğine dair iddialarını bir şekilde gerekçelendirmek için sunacağı bir şeyi olmadığı ve Rus muhalifi tedavi edenlerin olayın iç yüzünün anlaşılmasını sağlayacak bulguları bilinçli olarak gizlediğini” ifade ederek Batılı ülkelerin işbirliği yapmak yerine cezalandırmayı tercih ettiğini kaydetti.