image

PeyamaKurd - Moskova yönetiminin Alman halkının iradesine saygı duyduğunu belirten Rusya’nın Berlin Büyükelçisi Sergey Neçayev, bugün düzenlenen genel seçimlerin sonuçlarına göre kurulacak her hükümetle çalışmaya hazır olduğunu ifade etti.

Rus Büyükelçi Neçayev, Almanya’da bugün düzenlenen Federal Meclis seçimleri ile ilgili değerlendirmede bulunarak, Rusya’nın Alman halkının iradesine saygı duyduğunu ve seçimlerin sonuçlarına göre kurulacak her hükümetle çalışmaya hazır olduğunu vurguladı.

“Alman halkının iradesine saygı duyuyoruz" diyen Büyükelçi Neçayev, "Almanya'daki seçim kampanyasına müdahale etmek bir kenara, kendi siyasi tercihlerimizi ifade etmeye çalışmaktan da uzağız. Parti yapılanması ne olursa olsun, seçimlerin sonuçlarına göre kurulacak hükümetle çalışmaya hazırız” ifadesini kullandı.

Ayrıca açıklamasında, ‘Rusya’nın her zaman Almanya ile karşılıklı saygı, pragmatizm ve çıkar dengesi arayışı temelinde işbirliğinin geliştirilmesini desteklediğini ve desteklemeye devam ettiğini’ vurgulayan Neçayev şunları dile getirdi:

“Federal Almanya Cumhuriyeti’nin yeni yönetiminin, Rusların ve Almanların ezici çoğunluğunun barış ve uyum içinde yaşama arzusunu dikkate alacağını, ikili ilişkilerin ve insani temasların uzun yıllar boyunca biriken olumlu potansiyelini korumaya çalışacağını umuyoruz."