image

PeyamaKurd - Rusya'da Duma milletvekili Slutskiy, ABD Başkanı Joe Biden’in 1915 olaylarını 'soykırım' olarak nitelendirmesine ilişkin yaptığı açıklamada, Washington’un bu adımının Türkiye’nin Rus S-400 hava savunma sistemlerini satın almasına karşılık verme isteği ile ilgili olduğu yorumunda bulundu.

Bugün Moskova’da düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma'nın Dışişleri Komitesi Başkanı Leonid Slutskiy, ABD Başkanı Joe Biden’in 1915 olaylarını 'soykırım' olarak nitelemesini S-400'e bağladı.

Rus vekil açıklamasında, Washington’un bu adımının Türkiye’nin Rus S-400 hava savunma sistemlerini satın almasına bir karşılık olduğuna vurgu yaparak şu açıklamada bulundu:

“Amerikalı siyasileri harekete geçiren şey, bir asrı aşkın süre önce yaşanan olaylara dayanan tarihi gerçeği belirleme isteği değil, çoğu konuda isyankar davranan Ankara'yı, özellikle de S-400’ler konusunda dizginlemek için 20. yüzyılın başlarındaki bu olayları kullanmaya çalışmasıdır.”