image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği'nin (AB) Ermenistan'da sivil misyon kurma kararına Rusya'dan tepki geldi. Açıklamada bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı, söz konusu bu kararın Güney Kafkasya bölgesine jeopolitik gerginlik getirebileceğini ve anlaşmazlıkları şiddetlendirebileceğini vurguladı.

Yazılı bir açıklama yayımlayan Rusya Dışişleri Bakanlığı, AB'nin, 23 Ocak'ta Ermenistan'ın sınır bölgelerinde sivil misyon kurma kararını eleştirerek uyarıda bulundu.

AB'ye uyarı: "Mevcut anlaşmazlıkları şiddetlendirebilir"

Bakanlık açıklamasında bunun, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sınır bölgesindeki olayların çözümüne katkıda bulunmayacağına işaret edilerek şu sözlere yer verildi:

"Brüksel, Güney Kafkasya'daki barışla içten ilgilenseydi, kendi misyonunun çalışma şartları konusunda Azerbaycan ile anlaşabilirdi. ABD ve NATO'nun uzantısına dönüşen ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) alanında çatışmacı politika izleyen AB temsilcilerinin, Ermenistan'ın sınır bölgelerine gelmesi bölgeye sadece jeopolitik gerginlik getirebilir ve mevcut anlaşmazlıkları şiddetlendirebilir.

AB'nin ne pahasına olursa olsun Ermenistan'da bir yer edinme ve Rusya'nın arabuluculuk girişimlerini geri itme çabaları, Ermeniler ile Azerbaycanlıların, bölgenin barışçıl kalkınmasına dönme isteklerini içeren temel çıkarlarına zarar verebilecek."