image

PeyamaKurd - Karadeniz'deki son gelişmelere dair açıklamada bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, ABD ve NATO müttefiklerinin hava kuvvetlerinin Karadeniz üzerinde gerçekleştirdiği eylemlerin sivil havacılığa yönelik tehdit oluşturduğunu ifade etti.

Sözcü Zaharova, geçen cuma NATO bünyesinde görev yapan ABD'ye ait keşif uçağının Karadeniz üzerinde 142 kişinin bulunduğu bir Rus yolcu uçağına yaklaşması olayı ile ilgili değerlendirmesinde ABD ve NATO müttefiklerinin hava kuvvetlerinin Karadeniz üzerinde gerçekleştirdiği eylemlerin sivil havacılığa yönelik tehdit oluşturduğunu dile getirdi.

Bakanlık Sözcüsü Zaharova, Telegram kanalından yaptığı paylaşımda, NATO bünyesinde görev yapan Amerikan keşif uçağının sivil uçaklarının uçtuğu rota ile kesişerek Tel Aviv-Moskova seferini yapan ve içinde 142 kişinin bulunduğu yolcu uçağına yaklaştığını ve Rus hava kontrol memurlarının uyarılarına karşılık vermediğini belirtti.

Ayrıca yayımlanan açıklamanın devamında, “Ve şimdi Karadeniz açıklarının üzerindeki hava sahasında bir felaket önlendiyse, bu ABD ve NATO'nun ileride de cezasız bir şekilde insanların hayatlarını riske atmaya devam edebileceği anlamına gelmez” denildi.