image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Donald Trump’ın Moskova ile Washington arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için ‘muazzam potansiyel’ olduğu yönündeki açıklamasını yorumlayan Rus siyasiler, Amerikan liderinin sözleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

ABD’nin açıklamalarına ilişkin yorumda bulunan Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’da Savunma Komitesi Başkanı Yardımcısı Yuriy Şvıtkin, Russia Today’e (RT) verdiği demeçte, “ABD Başkanı Donald Trump’ın yapıcı ve karşılıklı yarara dayalı ilişkilerin kurulması yönündeki çabalarından şüphesiz memnuniyet duyuyoruz. Rusya da, karşılıklı saygı koşuluyla böyle bir tutum içinde” ifadesini kullandı. 

Rus haber ajansına açıklamada bulunan Duma Dışişleri Komitesi üyesi Anton Morozov, ABD’nin Rusya ile tam formatlı müzakereler adına tehdit, yaptırım ve baskı üslubundan vazgeçmesi gerektiğini, böyle bir durumda Moskova ve Washington’un ortak çabalarla çeşitli alanlardaki çıkarlarının uygulamaya geçirilmesini sağlayabileceklerini ifade etti. 

Diğer taraftan Rusya Federasyon Konseyi’nde Dışişleri Komitesi üyesi Oleg Morozov ise yaptığı değerlendirmede, “Trump’ın metni her zaman olduğu gibi harika, iyimserlik ve umut dolu. Özellikle de ‘Rus komplosu’ hakkında. Ancak, Trump ile her zaman olduğu gibi, ilişkileri iyileştirme ve derinleştirme sözlerinin arkasında nelerin olduğunu anlamak gerekir” dedi.