image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Finlandiya'nın NATO üyesi olma kararının iyice düşünülmemiş bir karar olduğunu ve bölgedeki durumu kötüleştireceğini iddia etti.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö'nün ülkesinin NATO'ya katılımını öngören yasa taslağını imzalaması sonrası, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova'dan açıklama geldi. Zaharova, söz konusu kararın iyice düşünülmemiş bir karar olduğunu dile getirdi.

Zaharova, şunları söyledi:

"Bu karar, geniş bir kamuoyu tartışması olmadan ve medyada benzeri görülmemiş bir Rusofobi kampanyasının etkisi altında alındı. Üstelik, bu siyasi kampanyanın arkasında ABD ve bazı NATO müttefiklerinin olduğunu anlıyoruz."

Rusya'nın Helsinki'nin NATO'ya üyelik kararının yapıcılıktan uzak olduğunu belirttiğini ifade eden Zaharova, "Bir kez daha altını çizmek isterim ki bu, Avrupa'daki siyasi ve askeri durumu kötüleştirecek, Baltık bölgesinin militarize olmasına ve Arktik'te gerilimin tırmanmasına yol açacak" ifadelerini kullandı.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, bugün düzenlenen bakanlar kurulu toplantısının ardından ülkenin NATO'ya katılımına ilişkin yasa taslağını imzalamıştı.