image

PeyamaKurd - Rusya, Suriye Kürdistanında yıllardan beri DEAŞ'a karşı savaşan YPG için ilk kez ‘terörist’ ifadesini kullandı.

Moskova ilk defa PKK ve Suriye Kürdistanında PYD/YPG oluşumu hakkında “DEAŞ modelinde terör örgütü ”tanımını yaptı. Kremlin'e bağlılığıyla bilinen Rusya Federal Haber Ajansı, yayımladığı makalede PKK'ye yakin PYD/YPG için terör örgütü ifadesini kullanıldı.

Rusya’nın Türkiye tarafından yürütülen “Zeytin dalı” harekatına neden destek verdiğine değinen analizde, "Yerel halk üzerinde uyguladıkları baskı terör örgütü faaliyetleriyle eş değer" ifadeleriyle PYD/YPG'nin "terörist faaliyetler" yürüttüğü, dolayısıyla bir terör örgütü olduğu belirtildi.

Haberde "Ama bu tür oluşumların sonu her zaman hüsran olmuştur. Tıpkı 17’ci yüzyılda İngiliz ve Fransızların Amerika’yı İspanyollardan ele geçirmek için Karayip Denizinde Tartuga korsanlarını icat ettikleri gibi. Bunların adı üzerinde korsan” denildi. 

Rusya'dan gelen bu açıklama ile ilk kez "terörist" olarak kabul edilen YPG konusunda ilerleyen günlerde nasıl bir yol haritası çizileceği merak ediliyor.