image

PeyamaKurd - Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rus askerlerine NATO'nun Defender Europe 2021 tatbikatının yapılacağı bölgelerde olumsuz gelişmeler yaşanması halinde derhal müdahalede bulunmaya hazır olma emri verdiği kaydedildi.

Rus ordusunun tatbikatını yerinde takip etmek için Kırım'da bulunan Şoygu Rus ordusuna, "Defender Europe tatbikatının yapılacağı bölgelerdeki durumu izlemeye devam edin ve olumsuz gelişmeler görülmesi halinde derhal müdahalede bulunmaya hazır olun” talimatını verdi.

“NATO birliklerinin Defender Europe 2021'in yapılacağı bölgelere intikalini dikkatli bir şekilde izliyoruz” diyen Şoygu açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Polonya, Slovakya, Macaristan, Romanya ve Bulgaristan'da NATO birliklerinin ve askeri kargoların karşılanması için koordinasyon merkezleri kuruldu. İttifak birliklerinin ana koalisyon gruplarından biri Karadeniz'e konuşlandırılıyor. Şu anda Yunanistan limanlarına silah, asker ve özel teçhizat getiriliyor.”

Şoygu ayrıca, Kırım'da tatbikata katılan birliklerin 1 Mayıs'a kadar daimi üslerine dönmeleri yönünde talimat vererek, Rus Silahlı Kuvvetleri'nin Rusya sınırları yakınındaki durumda yaşanan tüm değişikliklere uygun şekilde karşılık verdiğinin altını çizdi.