image

PeyamaKurd - Ukrayna'nın Karadeniz'deki NATO tatbikatları kisvesi altında kendi sorunlarına askeri çözüm aradığını belirten Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, fakat bu şekilde tüm Avrupa için bir felakete daha neden olabileceğini vurguladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rus medyasına yaptığı açıklamalarda, Ukrayna'nın Karadeniz'deki NATO tatbikatları kisvesi altında kendi sorunlarına askeri çözüm arayışı içerisinde olduğunu ifade etti.

Açıklamasında, “Ukrayna büyük bir olasılıkla kendi sorununu askeri yollardan çözmeye başlatmayı deniyor, kendisi ve Avrupa'daki herkes için bir felaket daha yaratmaya çalışıyor" diyen Sözcü Peskov şu ifadelere yer verdi:

"Ukrayna bunun için çabalıyor. Ve bunu büyük bir olasılıkla, NATO’nun Karadeniz'de tatbikat yapan gemilerinin, bölgede giderek sayısı artan Amerikan, İngiliz askerlerinin kisvesi altında yapmaya çalışıyor. Ukrayna bunun için çabalıyor. Ve bu, elbette, yürek burkan bir manzara. Zira son derece ciddi sonuçları olacak."

“Bu durumdan çıkış yolu var" diyen Kremlin Sözcüsü, "NATO'nun sınırlarımızın yakınındaki kışkırtıcı faaliyetlere son vermesi gerekiyor, NATO'nun siyasi ve askeri altyapısını sınırlarımıza doğru ilerletmeyi bırakması gerekiyor. ABD ve müttefikleri sınırlarımızda askeri unsurlarını yoğunlaştırmayı bırakmalı” açıklamasında bulundu.