image

PeyamaKurd - Bölge yetkilileri, emekli ve hasta insanları Ukrayna’da savaşmaya davet etmişti ve ülkede büyük tepki toplamıştı.

Rus yetkililer, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kısmı seferberlik ilanında yapılan hataları düzeltileceğini bildirdi. Putin’in seferberlik ilanı üzerine savaştan muaf tutulması gereken insanların göreve çağrılması tartışmalara sebep olmuştu.

Çarşamba günü Putin tarafından kısmı seferberlik ilan edilmişti, yalnızca askeri deneyime ve becerilere sahip kişilerin göreve çağrılacağını bildirildi. Fakat yaşlı, hasta ve başka nedenler dolayısıyla savaştan muaf olan kişilerin göreve çağrılması, sosyal medyada tepkilere yol açtı.

Volgograd şehrinde şeker hastası ve serebral sıkıntıları bulunan 63 yaşındaki bir Rus vatandaşı, askeri eğitim merkezine çağrıldı. Aynı kentteki küçük bir okulda müdür olan 58 yaşındaki Alexander Faltin de orduya hiç katılmamış olmasına rağmen göreve çağrıldı.

Hata yapıldı, düzelteceğiz”

 Seferberlik ilanında yapılan hataların kabul edilmesinden sonra Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, görevli bölge yetkililerinin hata yaptığını belirtti. Konsey Başkanı, “Bazı kişiler, bir raporu hızlı bir şekilde göndermenin, devlet için daha önemli olan bir görevi yerine getirmekten daha önemli olduğunu düşünüyor. Bu ihlaller kesin olarak kabul edilemez” sözlerini dile getirdi. Matviyenko, kısmı seferberlikteki kriterlere uyulması ve tek bir hata yapılmaması için harekete geçilmesini emretti.