image

PeyamaKurd - Rusya, karadan havaya S-500 füze savunma sisteminin ilk deneme görüntülerini kamuoyu ile paylaştı. Rusya Savunma Bakanlığı, açıklama yaparak S-500 füze sistemi denemesi yaptığını duyurdu.

Rusya'nın Astrahan Oblastı'na bağlı Znamensk kentinde bulunan Kapustin Yar menzilinde, en yeni S-500 uçaksavar füze sistemi, yüksek hızlı bir balistik hedefe test atışları gerçekleştirildi.

Bakanlık tarafından yayınlanan görüntülerde, dev bir kamyon üzerine kurulu sistemin fırlatma tüplerinin, gökyüzüne yüksek hızda füzeler ateşlediği görülüyor.

Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, denemede füzenin "yüksek hızlı bir balistik hedefi" başarıyla vurduğu dile getirildi.

Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Testler çerçevesinde gerçekleştirilen deneme atışları, belirtilen taktik ve teknik özellikleri ile Rus askeri hava savunma teçhizatının yüksek güvenilirliğini doğruladı" ifadelerine yer verildi.

Yeni nesil “karadan havaya” füze sistemi olan S-500 Prometey, her türlü aerodinamik ve balistik hedefi tespit ve imha etme yeteneğine sahip. S-500'ü sınıfındaki diğer sistemlerden farklı kılan başlıca özelliği, çok uzaklardaki hedeflere de kilitlenebilmesi.