image

PeyamaKurd- Rusya Savunma Bakanlığı, Rus güçlerinin Ukrayna’nın doğusundaki Luhansk topraklarının tamamını, kontrol altına aldığı duyurdu.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Kremlin Sarayı’ndan Rus ordusunun Ukrayna'daki taarruzlarına dair detaylı bilgileri, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’ ile paylaştı.

“Başarılı bir operasyon”

Sergey Şoygu,“19 Haziran’dan itibaren, Rus güçleri sözde Luhansk Halk Cumhuriyeti’nin topraklarını kontrol altına almak için başarılı bir operasyon yaptı. 2 hafta içinde Lisiçansk ve Severodonetsk yakınlarındaki kuşatma altında bulunan bölgede tasfiye gerçekleşecek.” ifadelerini kullandı.

Zolotoye, Severodonetsk, Gorskoye ve Volçeyarovka gibi büyük şehirler başta olmak üzere 25 yerleşim biriminin kontrol altına alındığını belirten Şoygu;

“Operasyon dün Luhansk Halk Cumhuriyeti'nin en büyük şehirlerinden biri olan Lisiçansk'ın kurtarılmasıyla tamamlandı. Toplamda, aktif saldırı operasyonlarında 670 kilometrekarelik bölge kontrol altına alındı.”dedi.

“Binlerce asker öldü”

Operasyonların devam ettiği süre zarfında, saldırılar sonucunda Ukrayna silahlı kuvvetlerinin toplam kaybının 5 bin 469 kişi olduğunu açıklayan Şoygu, bunlardan 2 bin 218’inin öldüğünü, 3 bin 251’inin yaralandığını duyurdu.

İmha edilen cephanelik hakkında bilgi verdi

Bakan Şoygu, bu operasyonda Ukrayna’ya ait 196 tank ve zırhlı araç, 12 uçak, 1 helikopter, 69 insansız hava aracı, 6 hava savunma füze sistemi, 97 çok namlulu roketatar, 166 obüs ve havan topu ile 216 özel askeri aracın yok edildiğini de söyledi.

Ele geçirilen bölgelerde, mayın temizleme çalışmaları başlatılmış

Ukrayna güçlerinin Lisiçansk’ta 39 tank ve zırhlı araç, 11 obüs ve havan topu ve pek çok tanksavarı bıraktığını bildiren Sergey Şoygu, şu anda Lisiçansk şehrinde mayın temizleme çalışmaları ile halka yardımın sürdüğünü söyleyerek, Ukrayna’daki operasyonların devam ettiği bilgisini verdi.