image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Libya'da tırmanan gerilime ilişkin olarak, ülkedeki siyasi güçlerin dışarıdan herhangi bir dayatma olmadan kendi aralarında bir anlaşmaya varıp geleceklerini kendilerinin belirlemesi gerektiğini ifade etti.

Libya’daki askeri krize ilişkin Mısırlı mevkidaşı Samih Şükri ile görüşmelerinin ardından başkent Kahire'de bir basın toplantısı düzenleyen Rus Dışişleri Bakanı Lavrov'a kontrolündeki güçlere Libya'daki ulusal birlik hükümetinin merkezi olan başkent Trablus'u ele geçirme emri veren general Halife Hafter'i destekleyip desteklemedikleri sorusu soruldu.

Soruya ise Lavrov, "Tüm Libyalı siyasi güçleri destekliyoruz ki, onlar kendi aralarında bir anlaşmaya varabilsin ve kimse onlara herhangi bir şey dayatmasın" cevabını verdi.

Lavrov açıklamasının devamında, "Libya'daki tüm siyasi güçlerle temas halindeyiz, hepsine aynı sinyalleri gönderiyoruz. Söylediklerinin aksine, bahislerimizi hiçbir zaman belli bir taraf üzerine oynamadık. Şu anki durumda bu şekilde davranılması gerektiğine inanıyorum” sözlerine yer verdi.