image

PeyamaKurd - Irak Yüksek Seçim Komisyonu’nun önümüzdeki saatlerde seçimlerin nihai sonuçlarını açıklaması beklenirken Sadr Hareketi’nden Başbakanlık görevine ilişkin dikkat çekici bir açıklama geldi.

Sadr Hareketi’nin hükümet kurma çalışmalarını yürütecek komisyonun başkanı Hasan Azari, Başbakanlık makamının sadece erkeklerin hakkı olmadığını, kadınların toplumun yarısı olduğunu söyledi.

Rubayi: Başbakan adayımız da Sadr Hareketi’nden olacak

Genel seçimden birinci çıkan Sadr Hareketi'nde hükümet kurma görüşmelerini yürüten komite üyesi Nassar Rubayi ise, “Başbakan adayımız da Sadr Hareketi’nden olacak ve bunu açıkça duyuracağız” dedi.

Irak resmi haber ajansı INA’ya açıklama yapan Rubayi, "Gelecek hükümet, siyasi uzlaşıya dayalı olmayacak. Bu hükümet, ayrıca tüm bileşenleri temsil edecek bir hükümet (bağımsızlardan) olacak" bigisini paylaştı.

Rubayi açıklamasında, "Sadr Hareketi olarak, hizipçiliği ulusal çıkara dönüştüreceğiz. Başbakan adayımız da Sadr Hareketi’nden olacak ve bunu açıkça duyuracağız. Hareketimiz, yeni hükümetin tüm başarısızlıklarından da sorumlu olacak." ifadelerini kullandı.