image

PeyamaKurd- 31 Mart yerel seçimleri sonrasında 19 Ağustos tarihinde Mardin, Van ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyeleri ile başlayan kayyum atamalarında şimdiye kadar kayyum atanan HDP’li belediye sayısı 20 oldu. Bugün de Mardin’in Mazıdağı, Savur ve Derik ilçeleri ile Urfa’nın Suruç ilçelerinin HDP’li belediye başkanlarının sabah saatlerinde gözaltına alınmalarının ardından kayyum ataması kararının gelmesine ise kesin gözüyle bakılıyor.

Tüm bu gelişmelerin ardından HDP’li eski milletvekili ve Ağrı Belediyesi eski başkanı Sırrı Sakık, HDP’nin TBMM’den ve yerel yönetim mekanizmalarından tamamından çekilmesi gerektiği yönündeki önerisi kamuoyunda geniş bir yelpazede sıklıkla konuşulur olmuştu.

HDP’li Sakık’ın “çekilme” ve “istifa” önerisi ardından gözlerin çevrildiği HDP’de ise ilk resmi açıklama ve partinin Sakık’ın çekilme-istifa” önerisine HDP cephesinden parti sözcüsü Günay Kubilay tarafından cevap verildi.

Sakık'ın "Çekilelim" Önerisine HDP'den Kayyum Raporu Cevabı

HDP'nin belediye ve Meclis'ten çekilmesine ilişkin kurumsal bir tartışması olmadığını söyleyen HDP Parti Sözcüsü Günay Kubilay; Demokrasi ve meşru mücadelenin süreceğini, Ankara'da 20 Kasım'da geniş çaplı toplantı yapacaklarını, kapsamlı bir kayyum raporu açıklayacaklarını dile getirdi.

Kayyum Atanan Belediyeleri Daha Güçlü Bir Şekilde Geri Alacağız

HDP Parti Sözcüsü Günay Kubilay, belediyelerden ve Meclis’ten çekilme önerisine ilişkin tartışmaları değerlendirdi.

HDP’nin Sine-i millete dönmek gibi kurumsal bir tartışması olmadığını vurgulayan Kubilay, “HDP’nin belediyelerden ve Meclis’ten çekilmesini içeren kurumsal bir tartışması yok. Parti içerisinde çeşitli üyelerimiz tarafından ve HDP’ye destek veren bazı kesimlerce böyle önerilerin yapıldığını biliyoruz. Fakat biz bu tartışmaların ötesinde önümüzdeki dönemler için demokratik ve meşru mücadele zeminini güçlendirmeyi, el konulmuş belediyeleri geri almayı hedefliyoruz” dedi.

HDP: Kayyum Raporu Açıklayacağız

Ankara’da 20 Kasım’da geniş çaplı bir toplantı organize edeceklerini duyuran Günay Kubilay, şöyle konuştu:

"Ankara’da HDP’nin bünyesinde bulunan seçilmişler, parti meclisi, merkez yönetim kurulu, eş belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, gençlik ve kadın meclisinin yer alacağı geniş çaplı bir toplantı yapacağız. Bu toplantıya HDP ile dayanışma içinde olan, destek veren sendikalar, demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları, sosyalist partilerin sözcülerini de davet edeceğiz. Toplantıda yol haritamızı, mücadele konseptimizi belirleyeceğiz. Aynı zamanda çok kapsamlı kayyım raporu da açıklayacağız. Giderek yönetim biçimi haline gelen kayyım rejiminin ortaya çıkardığı tabloyu kamuoyunun takdirine sunacağız. Bugüne kadar 20 belediyemize kayyım atandı. Bugün de Mardin’de 3 ilçe belediye eş başkanımız gözaltına alındı. Sürecin akışına bakacak olursak HDP’nin elinde olan tüm belediyelere zaman içinde el koymak istiyorlar.”

Sırrı Sakık’ın Tartışma Yaratan Sözleri

HDP’li eski milletvekili ve Ağrı eski Belediye Başkanı Sırrı Sakık tarafından ortaya şu öneri atılmıştı:

"HDP’li belediyelere kayyum rutinleşip normalleşirken kendine demokrat(!) diyen hiçbir kesimden ve şahıstan bir beklentim yok. Ancak HDP’den beklentim yereldeki bu çıkmazdan kurtulmasıdır. Şahsi fikrim kalan belediyelerin hep birlikte çekilmesidir".