image

PeyamaKurd- Türkiye Meclisi’nde yapılan görüşmeler sırasında HDP’li Necdet İpekyüz’ün PYD eski Eş Başkanı Salih Müslim ile ilgili iktidara yönelik cevaplanması istemiyle sorular yöneltmesi üzerine Meclis TV canlı yayınını durdurdu.

Türkiye Meclisinde dün gerçekleşen Bütçe Komisyonu görüşmeleri sırasında gündem dışı söz alarak konuşma yapan HDP Milletvekili Necdet İpekyüz’ün konuşması, canlı yayınlanmakta olan Meclis TV’de sansürlendi.

HDP’li İpekyüz’ün Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eş Sözcüsü Salih Müslim ile ilgili iktidara yönelttiği, “Salih Müslim buraya kaç sefer geldi? Kaç sefer burada otellerde ağırlandı? İstanbul’da ağırlandı” soruları üzerine Meclis TV canlı yayınını durdurdu.

HDP milletvekili İpekyüz’ün Meclis TV canlı yayınını durduran ancak tutanaklara yansıyan konuşmasından kesitler şu şekilde:

 “Salih Müslim buraya kaç sefer geldi? Kaç sefer burada otellerde ağırlandı? İstanbul’da ağırlandı. Konuşuldu. Konuşmak ayıp bir şey midir? Müzakere etmek ayıp bir şey midir? Müzakere etmek, konuşmak erdemdir.”

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Meclis TV’nin sansür uyguladığını belirtti ve gerekçe olarak gösterilen kaset değişimi iddiasının gerçekçi olmadığını söyledi.