image

PeyamaKurd - HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar “14 Mayıs seçimlerinde halkımızın sandığa yansıyacak tarihi iradesini riske etme hakkımız yoktu” diyerek Yeşil Sol Parti’den devam etmelerinin gerekçelerini açıkladı. Sancar aday çıkarmamalarını ise “"Tarihsel sorumluğumuzun gereği olarak aday çıkarmama yönünde karar aldık ve açıkladık” sözleri ile ifade etti.  

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin grup toplantısında konuştu. Sancar 30 Mart'ta seçim bildirgelerini açıklayacaklarını duyurdu.

Sancar, "Sorunlarımızın çözüm yolu demokratik siyasettir. Parlamentonun önümüzdeki dönemde hayati bir önem taşıyacağını görüyoruz. Bu ülkenin siyasal ve toplumsal gerçekliğine ters olan tekçi, merkeziyetçi sistemin bir daha geri dönülmemek üzere terk edilmesi ve yerine katılımcı, güçlü demokrasinin kurulması, cumhuriyeti demokrasiyle buluşturmak için şarttır" dedi.

 “Halka yoksulluğu, sefaleti reva gören AKP- MHP iktidarından bu ülkenin kurtulacağı tarihi ana sayılı günler kaldı” diyen Sancar  Büyük bir değişimin arifesindeyiz. Kendi menfaatinden ve koltuğundan başka hiçbir şey düşünmeyen, halkı büyük buhranla, depremin yıkımı ve enkazıyla baş başa bırakan AKP-MHP saltanatının son bulacağı aydınlık günler için geri sayım başladı” ifadelerini kullandı.

Sancar “Bu iktidar bloğu varlığını devam ettirmek için her yola başvuruyor, tarihimizin en karanlık, en tehlikeli ittifakı oluşmuş durumda. Bu ittifaka karşı tüm demokrasi güçlerinin birlikteliği ve ortak iradesi her zamankinden daha hayati önemdedir. Hiç kimse bu sorumluluğu bir an bile aklından çıkarmamalıdır. Bu karanlık tehlikeli ittifakı durdurmak için hep birlikte ortak mücadele ve ortak irade göstermenin zamanıdır, bu tarihi anda hata yapanın tarih önünde de halkların vicdanında da affedilmesi mümkün olmayacaktır” şeklinde konuştu.

"30 Mart’ta büyük bir buluşmayla seçim bildirgemizi açıklayacağız"

Seçim bildirgede son aşamaya geldiklerini söyleyen HDP Eş Genel Başkanı “30 Mart’ta büyük bir buluşmayla seçim bildirgemizi açıklayacağız” dedi.

Sancar bildirgelerinin Türkiye’nin demokratik çözüm programı olacağını belirterek, seçim sürecinde tam kadro sahada olacaklarını söyledi.

“Partimizden aday olmak için her kesimden yoğun bir ilgi var” diyen Sancar “Bu bizi gururlandırıyor. Umut HDP’dir, umut kurduğumuz ittifaklardadır. HDP ve ittifakları altındaki bu büyük buluşma Türkiye’ye ve demokrasiye büyük kazandıracaktır. HDP’nin önünü kesmeye yönelik kumpas ve davalar hâlâ devam ediyor. Her türlü oyunu oynamaya da devam edeceklerini biliyoruz. Böyle bir dönemde bile hiç geri durmayacakları kumpasların hepsini boşa çıkaracağız. Bugüne kadar ne yaptılarsa hepsine karşı direndik, yol bulduk” dedi.

"Halkımızın sandığa yansıyacak tarihi iradesini riske etme hakkımız yoktu"

Başından bu yana tuzakların farkında olduklarını belirten Sancar sözlerini şöyle sürdürdü:

“14 Mayıs seçimlerinde halkımızın sandığa yansıyacak tarihi iradesini riske etme hakkımız yoktu. Yeni bir dönem başlarken bu büyük dönüşüm gücünü mutlaka parlamentoya taşımamız gerekiyordu.

Kapatma davası devam ederken başvurular yaptık. Bu davanın seçimden sonraya bırakılmasını meşru, siyasal ve hukuksal gerekçelerle talep ettik. AYM, 24 aydır süren davada bir ay daha beklememe kararını verdi. Biz bunun ne anlama geldiğinin elbette farkındayız.

"Bu tuzağı ve riski görerek kararlarımızı aldık ve seçimlere Yeşil Sol Parti ile girmeyi kararlaştırdık"

Bu planın neyi hedeflediğini elbette biliyoruz Bu tuzağı ve riski görerek kararlarımızı aldık ve seçimlere Yeşil Sol Parti ile girmeyi kararlaştırdık. Onlar akıllarınca tuzaklar oluştururken bizler aklın, inancın ve kararlılığın ışığında yürüdük.

Bu iktidara en büyük dersi sandıkta vereceğiz.  Biz onların hileleriyle de her türlü kumpasıyla baş etmeyi öğrendik, işte bu da onlara büyük dert olsun. Yeşil Sol Parti, HDP’nin bileşeni partilerimizden biridir. 14 Mayıs seçimlerindeki adresimizdir. Yolumuz üçüncü yoldur. Yolumuz yeşilin ve solun yoludur. Değişimin adresi bu seçimlerde Yeşil Sol’dur.