image

PeyamaKurd - HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDP ile Demirtaş arasında bir ayrılık olduğu yönündeki iddialara ilişkin bir açıklama yaptı.

Sancar, söz konusu iddialara ilişkin “Parti ile Demirtaş arasında bir ayrım yok. Demirtaş partinin gücünün bir parçasıdır” ifadesini kullandı.

Katıldığı televizyon programında 2021 Newroz’una ilişkin değerlendirmelerde bulunan Sancar, “2013 Newrozu’ndan bu yana gerçekleşen en geniş katılımlı Newrozu oldu. Bu kadar ağır şartlarda böyle güçlü hem katılım hem de duygu anlamında bu kadar güçlü bir etkinlik organize etmiş olmak tamda HDP gerçekliğini bir kez daha görmemize yöneltiyor. İktidar tarafından ciddi bir baskı söz konusu burada insanların siyasetten umudunu kesmesini beklersiniz. Ama başta Kürt halkı, HDP tabanı ve seçmeni bunun tam tersi olduğunu gösteriyor” dedi.

“Üçüncü yol, yeni telaffuz ettiğimiz bir yol değil”

Sancar son zamanlarda sıkça gündemde olan üçüncü ittifak iddiaları hakkında da açıklamalarda bulunarak,  üçüncü yolun yeni telaffuz ettikleri bir yol olmadığını, Türkiye’nin sorunlarına çözüm için bugüne kadar belirgin hale gelen iki ana kutup dışında bir yol gerektiğini, sorunların çözüme kavuşması yolunun burdan geçtiğine vurgu yaptı.

Sancar Kürt sorunun çözümü konusunda bu iki hattın kendileriyle yakın durmadığını belirterek, “Kısacası bizde farklı etnik ve inanç gruplarından milletvekilleri var yöneticiler var ve herkes kendini kendi olarak burada temsil ediliyor. HDP bu ülkedeki halklar ve inançların kendilerini doğrudan ifade ettikleri bir parti olma iddiasıyla kuruldu böyle yürüyoruz. Üçüncü yol çok özetle bu” dedi.

“Bizim bir ittifak arayışımız yok”

Açıklamasının devamında partisinin bir ittifak arayışında olmadığına dikkat çeken Sancar, “Bizim yani şuan mevcut ittifaklar gibi bir arayışımız, millet ittifakına katılma gibi bir talebimiz yok bizim. Yani biz parlamento seçimlerinin ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ayrı gerçekliklere sahip olduğunu anlatmaya çalışıyoruz sürekli. HDP’nin parlamento seçimleri için baraj sorunu da yok, dolayısıyla barajı aşmak için konjoktürel bir ittifak arayışı da yok. Ama memleketin demokrasi açısından geçici birliktelikleri önümüze koyarsa bunu elbette değerlendireceğiz. Ancak bunu seçimler henüz gündemde yokken konuşmayı doğru bulmuyoruz” diye konuştu.

“Demirtaş ve HDP arasındaki ayrılık, iddialarına yanıt”

Mithat Sancar, HDP ile Demirtaş arasında bir ayrılık olduğu yönündeki iddialara cevap olarak da şu yanıtı verdi:

“Demirtaş’la diyaloğumuz hala devam ediyor. Biz onun hem birikiminden hem de tecrübesinden hep yararlanıyoruz. Kritik konularda kendilerinden fikir de alıyoruz. Demirtaş’ın bize önerileri de oluyor bazen bunu kamuoyu aracılığıyla da yayınlanıyor. Parti ile Demirtaş arasında bir ayrım yok. Demirtaş partinin gücünün bir parçasıdır.”