image

PeyamaKurd - HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, katıldığı bir programda partiye açılan kapatma davası ve süreçle ilgili olarak önemli bilgiler paylaştı.

Mithat Sancar, Anayasa Mahkemesi’nin HDP yönünde vereceği karar ve HDP'nin önümüzdeki süreçlerde yürüyeceği yol haritası hakkında, “Kapatma dışında bir karar beklemiyoruz; yeni parti ya da HDP'nin kendisini feshetmesi seçenekler arasında" ifadesini kullandı.

Sancar iktidarın artık halka bir şey vaat edemediğine vurgu yaparak şu ifadelere yer verdi:

“17 Mart MHP kongresinden bir gün önce kapatma davası açılması tesadüf değildir. Bu konuda MHP Genel Başkanı ile AKP Genel Başkanı arasında bu konuda görüşmeler oldu. Bu sistemde yargının tarafsız bir şekilde karar vermesini bekleyemeyiz. Dolayısıyla şimdiki sistemde yargı bağımlıyken bağımsız davranma eğiliminde olanlar da baskı altındayken kapatma dışında bir karar çıkma ihtimali üzerinde hesap yapacağımız bir seçenek değildir. Bu şartlar altında kapatma kararı dışında bir karar çıkmasını beklemiyoruz.”

HDP’nin kapatıldıktan sonra kendini feshedip feshetmeyeceğine yönelik açıklama yapan Sancar, “Tek başımıza karar vermek istemiyoruz. HDP’nin kapatılması HDP’nin çok ötesinde bir anlam taşıyor. Yeni parti kurmak ve HDP'nin kendisini feshetmesi seçeneklerden birisidir. Tartışacağımız mesele, Türkiye'de demokrasi mücadelesine, özgürlük umuduna hangi seçenek daha fazla hizmet edeceğidir” dedi.

"Sine-i millete dönmek bizim gündemimizde yok"

Öte yandan Sancar, Sine-i milletin gündemlerinde olmadığına da vurgu yaparak şu şekilde devam etti:

“Sine-i millete dönmek şimdilik bizim gündemimizde yok. Şu ana kadar yaptığımız tartışmalardan bu yana bizim parlamentoyu boşaltma gibi bir gündemimiz yok. Demokratik siyasette ısrarcıyız parlamento da tek şart değildir ama en önemli alanıdır. Parlamento ne kadar itibarsızlaştırılmış olursa olsun hala halk iradesinin meşruiyetinin tescilinin önemli mekanıdır.”