image

PeyamaKurd - HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Meclis Grup toplantısında yaptığı konuşmada, Halepçe Katliamı’nın bir soykırım olduğunu belirterek uluslararası güçlere çağrıda bulundu.

Sancar konuşmasında “Uluslararası güçlerin bu tanımlamayı kabul etmeyişini ibretle izliyoruz.  Uluslararası camiaya tekrar çağrı yapıyoruz, Halepçe soykırım olarak tanınsın. O gün yaşanan acı bugün tazeliğini koruyor” dedi.

Mithat Sancar ayrıca Halepçe Katliamı’nın insanlığa karşı yapılmış bir soykırım olduğunu dile getirdi.

Bugünün Katliam’ın 33’üncü yıldönümü olduğunu hatırlatan Sancar şu ifadeleri kullandı:

“Bundan 33 yıl önce Halepçe’de insanlar havada hoş bir koku, tatlı bir elma kokusu aldılar ve nefesleri kesildi. Çoğunluğu kadın ve çocuk 5 bin insan acımasızca katledildi.  Halepçe’de özürlü doğum oranı Hiroşima’nın 4-5 katına ulaştı. İnsanlığa karşı işlenen bir suçtur bu. Bu bir soykırımdır. Uluslararası güçlerin bu tanımlamayı kabul etmeyişini ibretle izliyoruz.  Uluslararası camiaya tekrar çağrı yapıyoruz, Halepçe soykırım olarak tanınsın. O gün yaşanan acı bugün tazeliğini koruyor."

Bugün bu acı kendini Kobane'den, Cizre'den Afrin'e uzanan saldırı dalgalarıyla gösteriyor. Bu katliamlar aynı zamanda Kürt halkının birlik olmasının tarihsel bir sorumluk ve zorunluluk olduğunu bütün yakıcılığıyla bizlere hatırlatmaktadır.”