image

PeyamaKurd-Berlin’de bugün yapılması planlanan ‘Libya Konferansı’ öncesi Türkiye’nin Libya’da destek verdiği Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanı Feyyaz el Sarraj, Hafter'in saldırılara devam etmesi halinde ülkeye “uluslararası koruma kuvveti konuşlandırma” çağrısında bulundu.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanı Fayiz es-Serrac, Berlin'de yapılacak Libya konulu konferansa ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Serrac, Alman Die Welt gazetesine verdiği demecinde, "Halife Hafter saldırılarını sona erdirmezse, uluslararası toplumun Libya'daki sivil nüfusu korumak için ülkeye uluslararası bir koruma kuvvetiyle müdahale etmesi gerekecek" ifadelerini kullandı.

'BM himayesinde olması gerekiyor’

"Bir koruma kuvvetinin gelişini, bir hükümet olarak korunmamız gerektiğinden değil, 9 aydır sürekli bombardıman altında olan sivil nüfusu korumak için memnuniyetle karşılayacağız" diyen Serrac,  “Bu silahlı misyonun Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde olması gerekiyor. Avrupa Birliği, Afrika Birliği veya Arap Birliği'nin de buna katılacak taraf olup olmayacağının belirlenmesi gerekiyor” dedi.

‘Libya'daki sorunlarla yüzleşmediler’

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanı, Avrupa Birliği’nin (AB) Libya’ya yönelik politikalarını da eleştirdi ve “Maalesef, Avrupa Birliği'nin rolü şimdiye kadar çok mütevazı oldu" diye konuştu. Sarraj “Bazı AB ülkelerinin Libya ile özel bir ilişkisi olmasına, komşu olmamıza ve birçok ortak çıkarımız olmasına rağmen Libya'daki sorunlarla yüzleşmediler" değerlendirmesinde bulundu.