image

PeyamaKurd - Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşa dair gelişmeleri değerlendiren Alman Şansölyesi, Rus yenilgisinin zorunlu olduğunu belirtti.

Açıklamada bulunan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna'daki çatışmaların sona ermesi için Rusya'nın kaybetmesi gerektiğini savunarak, partner ülkelerle yakın iletişim içinde Ukrayna'ya silah tedarikini sürdürdüklerini kaydetti.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Davos'taki Dünya Ekonomi Forumu'nda yaptığı değerlendirmelerde, "Ukrayna'ya gerektiği kadar destek vermeye devam edeceğiz. Askeri çatışmanın sona ermesi için Rus saldırganlığının başarısız olması gerekiyor" mesajında bulundu.

Leopard 2 tanklarının Ukrayna'ya kısa süre içinde teslim edilip edilmeyeceğiyle ilgili soruya yanıt veren Scholz, "Dost ve partner ülkelerle bu konuda işbirliği yapıyoruz. Tek başımıza hiçbir şey yapmıyoruz, tüm kararlar başta ABD olmak üzere bu meselede önemli rol oynayan müttefiklerle koordinasyon içinde alınıyor" dedi.

Ayrıca Alman Şansölyesi, Ukrayna'nın Almanya'nın desteğine güvenebileceğini kaydederek, mevcut yaşananların Rusya ile NATO arasında doğrudan savaşa dönüşmemesini istemediklerinin tamamen aşikar olduğunu vurguladı.