image

PeyamaKurd - Türkiye'deki seçim barajı ile ilgili tartışmalar sürerken AKP ve MHP'nin seçim mevzuatında değişiklik öngören kanun teklif, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Yasalaşan bu kanune göre muhtar adaylarının seçimin ardından 10 gün içinde seçilme yeterliliğini kanıtlaması ve kanıtladıktan sonra mazbatasının verilmesine yönelik düzenleme, AKP ve MHP’nin ortak önergesi ile tekliften çıkarıldı.

AKP ve MHP’nin ortaklaşa hazırladığı “Milletvekili Seçim Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda bugün kabul edildi.

Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanunun 32. maddesine eklenen muhtarlarla ilgili düzenleme, AKP ve MHP’nin ortak önergesi ile teklif metninden çıkarıldı.

Seçim barajı yüzde 7'ye düüşürüldü!

Çıkarılan madde de şu ifadeler yer alıyordu: “Seçim sonucuna göre, ilk sırada yer alan muhtar adayının seçilme yeterliliğine sahip olduğunu en geç on gün içinde belgelendirmesi halinde kendisine seçim kazandığına dair ilçe seçim kurulunca mazbata verilir. Aksi halde ikinciye, daha sonra üçüncüye ve nihayet seçilme ehliyetine sahip aday bulunana kadar bu işlem yapılır. İlçe seçim kurulunun bu hususta vermiş olduğu kararlara karşı iki gün içinde il seçim kuruluna itiraz edilebilir. İl seçim kurulunun vermiş olduğu kararlar kesindir.”

Kanun ile seçimlerde yüzde 10 olarak uygulanan ülke seçim barajı yüzde 7'ye indirildi.

İttifakın aldığı oy toplamı ülke barajını geçtiği takdirde, seçim çevrelerinde milletvekili hesabı ve dağılımı, ittifak içinde yer alan her bir partinin o seçim çevresinde almış olduğu oy sayısı dikkate alınarak yapılacak.