image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik harekete geçen Temsilciler Meclisi’nden Demokrat Partili siyasetçiler, İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin ölüm emrini Kongre’ye danışmadan veren Donald Trump’ın yetkilerini sınırlandırmak için yeni adımlar atıyor. 

Trump’ın İran’ın Süleymani’nin öldürülmesine karşı herhangi bir askeri misillemede bulunması durumda sert bir yanıt verileceğini söylemesi, hatta İran’ın kültürel mirası dahil bazı hedeflerin vurulabileceği tehdidi hem dünyadan hem ABD kamuoyunda çokça tartışıldı. 

Durumu Kongre’ye sunmayı bekleyen Senato’daki Demokrat partili üst düzey iki isim Trump’ın Kasım Süleymani’nin öldürülme emrinin gerekçelerinin derhal ABD kamuoyuyla paylaşılması çağrısı yaptı. 

Öte yandan ise Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Kasım Süleymani operasyonunu “kışkırtıcı ve orantısız” olarak niteleyerek, bu hafta Trump’ın İran’a yönelik askeri adımlarına sınırlandırma getirecek bir karar tasarısını oylanacağını dile getirdi.