image

PeyamaKurd- 13 Kasım’da ABD’yi ziyaret edecek olan Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı istenmeyen adam ilan eden ABD’li senatörler, Erdoğan ile görüşecek olan ABD Başkanı Trump’ı baskı altına alıyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyaretine karşı çıkan ABD senatosundaki birçok Demokrat ve Cumhuriyetçi partili senatör, ziyaret programı ve başta Rojava’da işlenmekte olan savaş suçları nedeniyle ABD yönetimini baskı altında tutuyor.

Kürtleri Öldüren Bir Otokrat... ERDOĞAN

Kitlesel gösterilerin de gerçekleşmesinin beklendiği Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretine en sert tepki ise New York eyaleti senatörü Chuck Schumer’den geldi. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı “Kürtleri öldüren bir otokrat” olarak tanımlayan Senatör Chuck Schumer, Senato'da yaptığı konuşmada, "Trump, Erdoğan'ı Beyaz Saray'da ağırlayacak. Açıkçası, Kuzey Suriye işalinde IŞİD'e karşı mücadelede ortaklarımız olan Kürtleri öldüren ve yerinden eden bir otokratı memnuniyetle karşılaması çok şaşırtıcı" eleştirisini yöneltti.

Türkiye Aleyhinde Yeni bir Yasa Tasarısı

Erdoğan’ın ziyaretine tepki gösteren isimlerden biri olan New Jersey eyaletinden Cumhuriyetçi Senatör Bob Menendez de, Türkiye'nin Kuzey Suriye harekatı sırasında işlediği iddia edilen insan hakları ihlallerinin acilen araştırılması için bir yasa tasarısı hazırladı.

ABD Senatosu'nda yaptığı konuşmada, "Erdoğan yönetimindeki Türkiye bir müttefik olarak görülemez" tespitinde bulunan Senatör Menendez, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye ve beraberindeki ÖSO gruplarının Rojava’da insan hakkı ihlalleri ve savaş suçları işlediğini belirterek söz konusu ihlallerin incelenmesi için ABD Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişim başlattığını duyurdu.

Senatörlerin Erdoğan Kızgınlığı Dinmiyor

Öte yandan ABD'li beş senatör, Washington yönetimine, Türkiye'nin ABD ile Suriye'nin kuzeyine ilişkin vardığı ateşkes anlaşmasını ihlal ettiği iddialarını araştırma ve bu iddiaların teyit edilmesi halinde Türkiye'ye yaptırım uygulanması çağrısında bulundu.

ABD’li senatör Chris van Hollen de, , “Erdoğan, IŞİD’le mücadeleye öncülük eden, Bağdadi’yi ele geçirmemize yardım eden Suriye-Kürt liderliğindeki kuvvetlerin komutanı Mazlum Kobane’ye suikast yapmak istiyor ve Trump, Erdoğan’ı 10 gün içinde Beyaz Saray’da ağırlamak istiyor” eleştirisi yöneltirken bu ziyaretin gerçekleşmemesi için senatörlerin Trump'a çağrı yapması gerektiğini söyledi.