image

PeyamaKurd- ABD'li Senatörler, ABD Başkanı Joe Biden'ın Türkiye'ye F-16 satışını desteklemesine tepki gösterdi. Senatörler bu satışı “şok edici” ifadelerini kullanarak eleştirip, satışın durdurulmasını istedi.

Yunan asıllı olan ABD'li Cumhuriyetçi Kongre üyeleri Nicole Malliotakis ve Gus Bilirakis, ABD Başkanı Joe Biden'ın Türkiye hakkındaki açıklamalarına tepki göstererek, Türkiye'ye F-16 savaş uçaklarının ve modernizasyon kitlerinin satışına yönelik verdiği desteği eleştirdi.

Gus Bilirakis ve Nicole Malliotakis, konuya dair ortak bir açıklama yayımlayarak, şu ifadelere yer verdi:

"Miçotakis'in, ABD ziyareti sırasında Türk saldırganlığına ilişkin endişeleri duyan Başkan Joe Biden'ın, F-16 savaş uçaklarının ve modernizasyon kitlerinin Türkiye'ye satışını desteklemesi şok edici.

Yunan Kongre Grubu üyeleri olarak, ABD askeri teçhizatının Türkiye'ye satışına şiddetle karşı çıkıyoruz ve endişelerimizi Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'ndeki meslektaşlarımıza iletmeye devam edeceğiz. Saldırganlığa karşı birlik içinde durmak Kongre'nin görevidir." 

Joe Biden, desteğini dün açıklamıştı

Dün NATO Liderler Zirvesi'nin ardından düzenlediği basın toplantısında konuşan ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye'ye yönelik F-16 ve modernizasyon kitlerinin satışını desteklediğini söylemişti.

Biden, "F-16 savaş uçaklarının satışını ve modernizasyon konusunu çözmemiz gerekiyor, bunu çözmemek bizim çıkarımıza değil. Aralık ayından bu yana bunu konuşuyoruz. Kongrenin onayına ihtiyacımız var, bu onayı da alacağımızı düşünüyorum." ifadelerini kullanmıştı.

Aralık ayından bu yana bu konu hakkındaki görüşünü değiştirmediğini aktaran Biden’ın bu sözleri, Washington’da yoğun lobi faaliyetleri yapan Yunan ve Rum lobisinin tepkisini çekmişti.