image

PeyamaKurd - Ukrayn ile Rusya arasında Karadeniz'de yaşanan gerilim sürerken ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Portman ve Demokrat Senatör Shaheen’in, (1 Ekim'de başlayan) önümüzdeki mali yıla ilişkin savunma bütçesi taslağına Ukrayna'ya Pentagon üzerinden ek 50 milyon dolar tahsis edilmesini içeren bir madde eklenmesini teklif etti.

Tasarı ile ilgili Politico'nun yayımladığı habere göre, ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Rob Portman ve Demokrat Senatör Jeanne Shaheen, (1 Ekim'de başlayan) önümüzdeki mali yıla ilişkin savunma bütçesi taslağına Ukrayna'ya ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) üzerinden ek 50 milyon dolar tahsis edilmesini içeren bir madde eklenmesi teklifinde bulundu.

"Senato, Pentagon kanalıyla yardımın arttırılmasını istiyor"

Ek yardımın yapılmasını içerine tasarı ile ilgili haberde karar alıcılar, ‘Senato'da tartışılmakta olan savunma bütçesi taslağının maddelerinden biri olarak Pentagon kanalından Ukrayna'nın silahları için ayrılan finansmanın 50 milyon dolar daha artırılmasını' talep ediyor.

Yayımlanan haberde, söz konusu bu değişikliklerin belgenin nihai metnine dahil edilip edilmeyeceğinin henüz belli olmadığına dikkat çekilerek, şimdiye kadar bu konuda anlaşma sağlanmadığını, diğer birçok girişim üzerinde görüşüldüğü için yasa koyucuların bunu yapacak zamanları kalmayabileceği vurgulandı.

"Yardım 75 milyondan 125 milyona çıkarılacak"

ABD Temsilciler Meclisi tarafından onaylanan savunma bütçesinin taslak metninde, Ukrayna'ya önümüzdeki mali yıl içinde askeri kanal üzerinden ABD'den yaklaşık 300 milyon dolar ödenebileceği kaydedilmişti.

“Portman ve Shaheen ek yardımın onaylanmasını istiyor" denilen haberde ayrıca şu ifadelere yer verildi:

 "Önerdikleri revizyon, toplam fon miktarının 350 milyon dolara artırılmasını öngörüyor, bu rakam (ABD Başkanı Joe) Biden'in talep ettiği rakama göre 100 milyon dolar fazla. Bu paralar silahlar için kullanılacak, ölümcül silahlar için ayrılan asgari fon miktarı 75 milyon dolardan 125 milyon dolara çıkarılacak."