image

PeyamaKurd - Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, vekilliği düşürülen ve ardından tutuklanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında önemli bir açıklama yaptı.

Şentop, “Berberoğlu'nun yargılanmasında pek çok hukuka aykırılıklar yapılmıştır. Meclis Başkanı olarak Yargıtay'ın kararını yanlış buluyorum ama kesin hüküm” diye konuştu.

TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda konuşan Şentop, Meclis'e gelen milletvekili fezlekelerinden bazılarının iade edilmesi konusunda da “Fezleke geldiğinde Meclis Başkanının bunu suç işlenmiş mi, işlenmemiş mi, deliller zayıf mı, değil mi bunu inceleme yetkisi yok. Yetki, karma komisyonda. Komisyon isterse dönem sonuna erteler. Genel Kurula gelir” dedi.

MİT TIR'ları davasında suçlu bulunarak 13 Haziran 2017'de 25 yıl hapis cezasına çarptırıl ve milletvekilliği 4 Haziran 2020'de düşürülen CHP’li vekil Berberoğlu hakkında açıklama yapan Şentop, “TBMM Başkanı, kendisine gelen, milletvekili seçilmeye engel nitelikte bir suçtan dolayı hükmün kesin hüküm olduğunu tespit ettikten sonra bunu TBMM Genel Kurulu'na bildirmek zorundadır. Berberoğlu'nun yargılanmasında pek çok hukuka aykırılıklar yapılmıştır. Meclis Başkanı olarak Yargıtay'ın kararını yanlış buluyorum ama kesin hüküm" ifadesini kullandı.

17 Eylül 2020'de aldığı kararla, Enis Berberoğlu'nun “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkınının ihlal” edildiğine hükmetti. Berberoğlu, 11 Şubat 2021'de mahkeme kararıyla yeniden milletvekili oldu.