image

PeyamaKurd - Yemen’deki iç savaş gün geçtikçe artıyor. Şimdi daha büyük sorunlar çıkmaya başladı. İran destekli Şii Husiler, Yemenli 20 binden fazla çocuğu silah altına aldı.

İç savaşın yaşandığı yemende yaklaşık 2 milyondan fazla çocuk işçi bulunurken, savaşlarda kullanılan çocukların sayısı gün geçtikçe artıyor. Şii militanlarından oluşan Husiler, bölgede terör estirmenin yanında Yemenli çocukları savaşın içerisinde kullanmaya çalıştığı bilgisine ulaşıldı. Yaklaşık 20 bin çocuk, Husilerin gölgesi altında savaşıyor.

Yemen’de Sosyal İşler ve Çalışma Bakanı İbtihac el-Kemal, 3 yılı aşkın süredir iç savaşın devam ettiği ülkede, istatistiklere göre 2 milyondan fazla çocuğun işçi olarak çalıştırıldığını açıkladı.

Husiler, 2 bin 372 okul, bin 500 eğitim kurumunu yok etti

Kemal, Yemen resmi haber ajansı SABA'da yer verdiği açıklamada, uluslararası sözleşmelere ve çocuk haklarını koruma kanunlarına aykırı bir şekilde 20 bin çocuğun ise Husiler tarafından savaştırıldığını ifade etti.

Yemen’de Husilerin, 2 bin 372 okulu kısmen ya da tamamen yıktığını, bin 500'ü aşkın eğitim kurumunun da cezaevi ya da askeri kışla olarak kullandığını kaydeden Kemal, 4,5 milyondan fazla çocuğun ise okula gidemediğini dile getirdi.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de, Husiler ile yönetime bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor. Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten beri Husiler’e karşı Yemen hükümetine destek veriyor.