image

PeyamaKurd - Şırnak'ta bir çocuğa yönelik istismar olayı ile ilgili TBMM'ye araştırma teklifi veren HDP milletvekilleri, "Şırnak Valiliği 'çevreyi rahatsız eden vatandaş' ve 'aşırı alkollü' söylemleri ile bir çocuk istismarı olayını basit bir adli olay gibi lanse etmiştir" açıklamasında bulundu.

Geçtiğimiz 14 Temmuz günü Şırnak'ta bir uzman çavuşun 13 yaşındaki bir kız çocuğunu istismar etmesi HDP Milletvekilleri Hüseyin Kaçmaz, Nuran İmir ve Hasan Özgüneş tarafından TBMM gündemine getirildi. 

Açıklamada bulunan vekiller şu ifadelere yer verdi:

“Daha önce de Şırnak ve ilçelerinde kolluk kuvvetleri ve kamu görevlilerinin istismarına maruz kalan çocuklara ilişkin haberler basında yer almıştır. Büyük tepki çeken cinsel istismar vakasının yeni vakaların yaşanmaması adına ayrıntılı bir şekilde incelenmesi, kolluk ve kamu görevlilerinin benzer vakalara karışıp karışmadıklarının araştırılması, istismara maruz kalan çocukların tespit edilerek psikolojik destek verilmesi, istismar uygulayan kişilerin tespit edilerek bu kişiler hakkında ağır cezai yaptırımların uygulanması amacıyla Anayasa’nın 98’inci İç Tüzüğün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması için gereğini arz ve teklif ederiz” dedi.