image

PeyamaKurd – Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün TBMM’de Plan ve Bütçe Komisyonu’nda İçişleri Bakanlığa bağlı kuruluşların 2023 yılı bütçe tasarısı sunuşunu yaptı. 

Soylu, konuşmasında terörle ve uyuşturucuyla mücadele konularında HDP ve CHP’yi hedef aldı, görüşmeler sırasında taraflar arasında gerginlikler yaşandı.

Soylu, HDP’yi PKK ile iltisaklı olmakla, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu ise “uyuşturucu ile cari açık kapatılıyor” sözleri sebebiyle ağır dille eleştirdi. 

Soylu, gün boyu milletvekillerinden gelen eleştirilere yanıt verirken; “Kara parayı aklayan da uyuşturucuyu yapan da şerefsizdir. İspat etmeyen Kılıçdaroğlu da şerefsizdir. Bu kadar basit. İspat etmeyen de şerefsizdir” dedi.

&

“Elini kaldırma terörist bozuntusu!”

HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, 2015'ten bu yana HDP il, ilçe binaları ile mitinglerine 338 fiziki saldırının gerçekleştiğini, bu saldırıların bir kısmının yaralanmayla bir kısmının ölümle sonuçlandığını ve HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik'in ayağının, basın açıklaması sırasında kolluk kuvvetlerince üç yerinden kırıldığını dile getirdi.

Süleyman Soylu, Dede'ye, "İftira atıyorsun, siz bastınız ayağına. Siz kırdınız” şeklinde karşılık verdi.

Bu sırada ayağa kalkan HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan'ın Soylu'ya tepki göstermesi üzerine gerginlik çıktı.

Soylu, HDP’li Turan'a, "İndir elini, otur yerine. "Elini kaldırma, elini kaldırma, terörist bozuntusu terbiyesiz. Otur aşağıya, niye ayağa kalkıyorsun, hadi gelsene Askeri suçluyorsunuz, polisi suçluyorsunuz. Terörist” karşılığını verdi.<

HDP’li Turan: Bütün lafları iade ediyorum

Daha sonra söz alan HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan'ın, "İçişleri Bakanlığı koltuğunda oturan maruf zat sabahtan beri hakaret ediyor. Sana 'Sen teröristsin, namussuzsun, alçaksın' demiyorum ama bize söylediğin bütün lafları iade ediyorum. Daha sonra bunu uygun biçimde, uygun mevkilerde hesaplaşırız, konuşuruz" demesi üzerine tekrar gerginlik yaşandı.

HDP’li vekilin üzerine yürüdü

Bu sırada ayağa kalkan AKP Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, "Tehdit mi ediyorsun?" diye bağırarak HDP'li Turan'ın üzerine yürüdü.

Gerginliğin devam etmesi üzerine birleşime ara verdi. Gerginlik, verilen arada da bir süre devam etti. Araya giren milletvekilleri gerginliği yatıştırdı.

Süleyman Soylu, bu sırada HDP sıralarını işaret ederek, "Bir bomba sizi cesaretlendirmiş" dedi.