image

PeyamaKurd- NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından, ittifakın 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük zorlukla ile karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu. Stoltenberg, “Bugün, tarihi kararlar alacağız” ifadelerini kullandı.

Jens Stoltenberg, İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen NATO Zirvesi'nin açılış oturumu öncesi bir açıklama yaparak,“Müttefik ülkeler olarak şu ana kadar karşılaştığımız en ciddi güvenlik krizinin ortasında bir araya geliyoruz. Bu tarihi ve dönüştürücü bir zirve olacak." dedi.

“Stratejik Konsept belgesi, değişecek”

Açıklamasının devamında, “Bugün tarihi kararlar alacağız." diyen Stoltenberg, son olarak 2010'daki Lizbon Zirvesi'nde kabul edilen Stratejik Konsept belgesinin değişeceğini duyurdu.

O zamanki belgede Çin'den tek kelimeyle bahsedilmediğini ifa eden Stoltenberg, Rusya'nın stratejik ortak olarak görüldüğünü hatırlatarak, bugünkü belgede Rusya'nın NATO'nun güvenliğine doğrudan tehdit ve Çin'in NATO değerleri ve çıkarları karşısında sınama oluşturduğunun görüleceğini ifade etti.

NATO Genel Sektereri Stoltenberg, ayrıca Türkiye, Finlandiya ve İsveç tarafından dün imzalanan üçlü muhtıranın ardından İsveç ve Finlandiya'nın üyeliğe davet edilmesi konusunda bugün karar alınacağını söyledi.