image

PeyamaKurd - İsrail ordusu 2007’de Suriye’de nükleer reaktör olduğundan şüphelendiği tesisi hava saldırısıyla vurduğunu açıklamıştı.

Şam Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı, Suriyeli siyaset bilimci Taleb İbrahim, İsrail’in yalan söylediğini, İran’a gözdağı vermeye çalıştığını ifade etti.

İsrail’in 11 yıl sonra neden böyle bir itirafta bulunduğu sorusunu yanıtlayan İbrahim “Bana kalırsa İsrail bu konuda yalan söylüyor. Vurulan yerin nükleer tesis olmadığı ve Suriye’nin böyle bir yere sahip olmadığı biliniyor. Suriye’nin nükleer programı yok.

Nükleer tesise saldırı kisvesi altında Suriye ordusuna ait askeri bir üssü vurdular ve bu nedenle bu bilgiyi saklıyorlar. İran’a da onların nükleer tesislerini vurmaya hazır oldukları ve İsrail uçaklarının bölgedeki her yere elinin uzanabileceği sinyalini veriyorlar. Bana kalırsa bunlar İran’a verilen sinyaller veya gözdağından başka bir şey değil” ifadelerini kullandı.

Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Taleb İbrahim, İsrail’in İran’a ait nükleer tesisleri vuramayacağını düşündüğünü belirtti. İbrahim “İran’ın nükleer tesisleri yerin ulaşılamayacak düzeyde altında. İsrail 1982’de Irak’ın nükleer reaktörüne saldırıp Suriye’ye ait bir binaya ateş açtığında İran olabileceklerin farkına varmıştı” dedi.

İbrahim, bana kalırsa Suriye eninde sonunda İsrail’in topraklarına yaptığı saldırılara karşılık verecek. Birkaç hafta önce İsrail uçağının düşürülmesi de, her şeyin değişeceğine dair bir göndermeydi.  Oyunun kuralları değişti. Artık Suriye çok daha güçlü. Rusya’nın askeri desteğiyle askeri varlığını aktif şekilde kullanıyor.

Suriye’nin bir saldırı gerçekleştireceğini düşünüyorum, ama ne zaman ve nasıl olacağını bilmiyorum. Tabi, buna karşılık da verilecek” yorumunda bulundu.

Son olarak İbrahim, İsrail ile Suriye arasında barış sağlanırsa, Ortadoğu’daki durumun istikrar kazanacağını ve İsrail’in İran ve Lübnan’la olan gerginliğinin de böylece ortadan kalkacağını ifade etti, bölgede uzun vadeli bir barışın Golan Tepeleri’nin Suriye’ye iade edilmesi ve Filistinlilere kendilerine ait olan devletin verilmesi ile sağlanacağını düşündüğünü söyledi.