image

PeyamaKurd - Ülkesinin Yemen’deki savaşı durdurmak istediğini ve bu amaçla ateşkes yapılmasını öngören stratejik bir girişim sunduğunu anımsatan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, İran destekli milislerden oluşan Husilerin bu girişimini reddettiğini ve Marib’e saldırdıklarını vurguladı.

Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg ile bugün Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Prens Faysal, İran’ın nükleer faaliyetlerinden sorumlu olduğunu ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) İran’ın nükleer programı konusundaki rolünün çok önemli olduğunu belirtti.

Ayrıca Suudi Prens Faysal bin Ferhan basın toplantısında, ülkesinin dinler arası diyaloğa, çatışmaların barışçıl yollarla çözümüne ve farklı medeniyetler, halklar ve kültürler arasında diyalog ve dayanışmanın geliştirilmesine inandığını dile getirdi.

Öte yandan İran destekli milislerin Suudi Arabistan’a yönelik saldırılarının kabul edilemez olduğunu ve Husilerin diyalog masasına dönmesi gerektiğini belirten Avusturya Dışişleri Bakanı ise, Suudi Arabistan’ın bölgede çok önemli bir rol oynadığına vurgu yaptı.

Ayrıca Schallenberg açıklamasında, “Suudi Arabistan, ülkemizin Orta Doğu'daki en büyük ortağıdır” diyerek, Riyad’ın çevre konusundaki girişimlerinden etkilendiklerini dile getirdi.