image

PeyamaKurd - Taliban, ABD ile geçen sene 29 Şubat'ta Katar'ın başkenti Doha'da imzaladıkları barış anlaşması gereği, mayıs ayına kadar ülkedeki tüm yabancı güçlerin çekilmesi çağrısında bulundu.

Taliban'dan yapılan açıklamada, ABD-Taliban barış anlaşmasının yıl dönümüne dikkat çekilerek, Taliban'ın anlaşma şartlarına tamamen uyduğu, artık ABD'nin de uymasının beklendiği ifade edildi.

Açıklamada, söz konusu anlaşmanın "tarihi" nitelikte olduğu ifade edilerek, bu anlaşmada belirtildiği gibi geri kalan Taliban mahkumlarının serbest bırakılması ve Taliban liderlerinin isimlerinin Birleşmiş Milletler kara listesinden çıkartılması istendi.

"Büyük kentlerde eylemler durduruldu"

Taliban yönetimi, mayısa kadar tüm yabancı güçlerin ülkeyi terk etmesinin istendi ve Doha anlaşmasının yerine getirilmesinin Afganlar arası müzakerelerin yolunu açacağına dikkat çekti.

Açıklamada, Taliban'ın anlaşmaya uyarak ülke genelinde şiddet olaylarını azalttığı aktarılarak, özellikle büyük kentlerdeki eylemlerin durdurulduğunu bildirdi.

Ayrıca Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Yardımcısı Dava Han Minepal, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Doha anlaşmasının, barışı bekleyerek zaman kaybetmekten başka bir şey olmadığını kaydetti.