image

PeyamaKurd - Taliban geçici hükümeti Başbakanı Muhammed Hassan Ahund, Taliban'ın Afganistan'ı ele geçirmesinin ardından ilk kez sesli açıklamada bulundu.

Ahund, Afganistan Milli Televizyon kanalında yayınlanan yarım saatlik ses kaydında, Taliban'ın dış ilişkilerde müdahaleci bir politikasının olmadığını ileri sürdü.

Geçiçi hükümetin başbakanı Ahund, Taliban yönetiminin, bölge ülkeleri ve dünya ile iyi ilişkiler kurmak istediğini ifade ederek, "Afganistan'daki ekonomik kriz ve işsizliğin nedeni Taliban değil. Bunların hepsi önceki hükümetin mirası" açıklamasında bulundu.

Ayrıca basın açıklamasında, Afganistan'ın yurt dışındaki döviz rezervlerinin serbest bırakılması halinde ülkedeki ekonomik sorunların çözüleceğini kaydeden Ahund, yabancı ülkelerin Afganistan halkına yardım etmesi çağrısında bulundu.

Afganistan'daki kadınların durumunun eskisinden daha iyi olduğunu ve güvende olduklarını belirten Ahund şunları dile getirdi:

"Şimdiki hükümet, eski hükümetten daha kapsayıcı. Mevcut hükümet, İslam hukukuna göre kadın haklarını da savunuyor ve kadınların temel hakları kendilerine verildi."