image

PeyamaKurd - Geçtiğimiz ay Afganistan’ın başkenti Kabil’i kontrol altına aldıktan sonra yönetim biçimini bölgede şekillendirmeye başlayan cihatçı örgüt Taliban, Kadın Bakanlığı’nın tabelasını değiştirdi.

Taliban yönetimi Kadın Bakanlığı'nın tabelasını 'Ahlaksızlığı Önleme Bakanlığı' ile değiştirdi. Kadın çalışanların ise işe alınmadığı öğrenildi.

Henüz resmi olarak Kadın Bakanlığı'nın lağvedildiği açıklanmasa da binanın 'Ahlaksızlığı Önlenme Bakanlığı'na dönüştüğü görüntülendi.

Edinilen bilgilere göre Kadın Bakanlığı tabelası Taliban unsurları tarafından indirildi ve yerine 'Dua, Rehberlik ve Namusun Teşviki ile Ahlaksızlığın Önlenmesi Bakanlığı' ifadelerinin yer aldığı bir pano asıldı.

Değişikliğe uğratılarak kurulan bakanlığın aslında, Sovyet destekli yönetimin cihatçılar tarafından devrilmesiyle birlikte vücut bulduğu ve tam isminin Namusun Teşviki ve Ahlaksızlığın Önlenmesi Bakanlığı olduğu kaydedildi.

Söz konusu kurumun, Taliban'ın 1996-2001 yılları arasındaki iktidarı boyunca kadınlar için katı giyim kuralları, toplum önünde infazlar ve kırbaçlamalar gibi uygulamalardan sorumlu olduğu ortaya çıktı.