image

PeyamaKurd - ABD ve Tayvan arasındaki ilişki nedeniyle Çin ile gerilim yaşanırken, bu krize Litvanya da dahil oldu. Açıklamada bulunan Çin Dışişleri Bakanlığı, Litvanya Ulaştırma ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Agne Vaiciukeviciute'ye Tayvan'ı ziyaret etmesi nedeniyle yaptırım uyguladığını bildirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin-Tayvan arasında süren askeri gerginliğin ardından yayımladığı açıklamada Litvanya Ulaştırma ve İletişim Bakan Yardımcısı Agne Vaiciukeviciute'ye Tayvan'ı ziyaret etmesi nedeniyle yaptırım uygulandığı duyurdu.

Bölgedeki gerilim giderek tırmanırken bakanlığın yayımladığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Çin, Vaiciukeviciute'ye yaptırım uygulama, Litvanya Ulaştırma ve İletişim Bakanlığı ile tüm temaslarını ve kara yolu ulaşımı alanındaki iletişim ve iş birliğini aksıya alma kararı almıştır."

Diğer taraftan yaptırım kararının ardından Tayvan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, "Tayvan, Litvanya'nın Çin hükümetinin mantıksız ve keyfi olarak bastırılmasına karşı koymak için elinden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğine söz verdi" sözleri kullanıldı.