image

PeyamaKurd - ABD ve Çin arasındaki gerilim Tayvan ile yakın ilişkiler nedeniyle artarken, Tayvan yönetiminden Patriotlarla ilgili bir hamle geldi. Tayvan hükümeti, Patriot füze savunma sisteminin bakımı ve güncellenmesi için ABD ile 83,39 milyon dolarlık anlaşma imzaladı.

Tayvan Boğazı ile Çin Denizi'nde gerilim devam ederken, Tayvan ajansı CNA'nın haberine göre, Patriotlarla ilgili yapılan anlaşma, "PAC-3" (Patriot Advanced Capability) sınıfındaki MIM-104F füze savunma sisteminin 4 yıllık bakımı ve yenilenmesini kapsıyor.

ABD ile sağlanan anlaşmaya göre Tayvan, anlaşma uyarınca, 83,39 milyon dolar bedel karşılığında, 2026 sonuna kadar, Patriot uluslararası mühendislik hizmetleri programına ve saha izleme programına dahil edilecek. Anlaşma içerisindeki programlar, füze sisteminde güncellemeler yaparak performansının ve güvenilirliğinin sürdürülmesini amaçlıyor.

PAC-3 sistemini, 2007'den beri kullanmayan Tayvan için Füze savunma sistemi, MIM-104F füzeleri ile güçlendirilmiş güdümlü füzeleri (GEM) kapsıyor. Sistem, Ada'nın hava savunması açısından kritik öneme sahip.

Ada'daki hükümet, daha önce, PAC-3 bünyesinde geliştirilen "güçlendirilmiş füze segmentinden" (MSE) iki parti satın almak için Mart 2021'de bir anlaşma imzalamıştı. MSE'ler, standart Patriot'lardan daha uzun menzildeki güdümlü füzeleri hedef alabiliyor. Füzelerin 2025 ve 2026'da teslim edilmesi planlanıyor.