image

PeyamaKurd - Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop’un İçişleri Bakanı Soylu'ya, organize suç örgütü lideri Sedat Peker'den her ay 10 bin dolar alan siyasetçi iddiasını yazılı olarak sorduğu ortaya çıktı.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre Meclis Başkanı, 27 Mayıs'ta Türkiye İçişleri Bakanı Soylu'ya gönderdiği yazıda Meclis'in bu tür iddialarla anılmaması gerektiğini belirterek tüm bilgi ve belgelerin Meclis Başkanlığı'na gönderilmesini istedi.

Söz konusu yazıda şu ifadeler kullanıldı:

"- Gazi Meclis'in bu tür iddialarla anılmaması ve vekillerin de zan altında kalmaması gerek.

 - Hukuki sürecin başlatılabilmesi için tüm bilgi ve belgeler hem adli makamlara hem de Meclis Başkanlığı'na gönderilsin."

“Şentop, Kılıçdaroğlu’nun iddialarına tepki göstermişti”

Mustafa Şentop, daha önce CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun "Sedat Peker'den 10 bin dolar alan siyasetçi" iddiasıyla ilgili açıklamasına "Kılıçdaroğlu yalan olduğunu bildiği halde böyle bir ithamda bulunmuştur" tepkisini göstermişti.

Kılıçdaroğlu, "TBMM Başkanı Mustafa Şentop, bu kara gölgeyi kaldırmak zorundadır. Şentop bu 10 bin dolar konusuna sessiz kalamaz. Sessiz kalıyorsa "acaba o da mı alıyor" diye sorulur" ifadelerini kullanmıştı.