image

PeyamaKurd - ABD'nin CAATSA tasarısındaki yaptırım kararına ilişkin TBMM Genel Kurulundaki AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti grupları ortak bildiri yayımlayarak, ABD'yi "bu vahim yanlıştan bir an evvel geri dönme" çağrısında bulundu.

ABD'nin yaptırım kararı ilişkin TBMM Başkan Vekili Celal Adan, Genel Kurul'da 4 siyasi partinin ortak açıklama metnini okuyarak duruma tepki gösterdi.

Yayımlanan ortak açıklamada, ABD yönetiminin 14 Aralık 2020 tarihinde Türkiye’ye karşı açıkladığı yaptırım kararının reddedildiği belirtilerek, "Türkiye milli güvenliğinin gerektirdiği hiçbir adımı atmaktan çekinmez. Bu konuda tehdit ve yaptırımlar karşısında geri adım atacak bir ülke değildir" sözlerine yer verildi.

Açıklamada, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu anlayışıyla milli menfaatler doğrultusunda adım atarken sadece aziz millete hesap verileceği belirtilerek, şu açıklama paylaşıldı:

"ABD'nin attığı bu yanlış adım müttefiklik ruhuyla bağdaşmaz. Karşılıklı saygı temelinde ileri götürülmesi gereken ilişkilerimize de bir fayda sağlamayacağı açıktır. Türkiye, dış politikasında barış ve istikrara katkıda bulunmak için üzerine düşeni yapan bir ülkedir.

NATO'nun saygın ve vazgeçilmez müttefikleri arasında yer almaktadır. Çıkar gruplarının dar görüşlü ve hasmane ajandalarının Türkiye-ABD ilişkilerini rehin almasına müsaade edilmemelidir.

Türkiye'yi dışlayan bir bakış açısının dünya barışına katkı sunması mümkün değildir. Bu tavır, NATO'nun müttefiklik ruhuna aykırıdır. Bu nedenlerle, ABD'yi bu vahim yanlıştan bir an evvel geri dönmeye davet ediyoruz."