image

PeyamaKurd- 20 Kasım’da açıklanan Kayyum Raporu” sonrasında HDP’nin “çekilmeme” yönündeki kararına ilişkin konuşan Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, "Tabandan çok güçlü bir çağrı gelseydi, Meclis'ten çekilirdik” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 31 Mart yerel seçimleri sonrasında bugüne dek 24 belediyesine kayyum atanması sonrası 20 Kasım 2019 tarihinde kamuoyuna hem “Kayyum Raporunu” hem de meclisten ve belediyelerden “çekilmeme” yönündeki kararını açıklamıştı.

Konuyla ilgili Gazete Duvar’dan İrfan Aktan’ın sorularını yanıtlayan Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, çekilme kararı yönünde ciddi bir baskı ve irade görülmediği için meclis ve belediyelerden çekilmediklerini açıkladı.

HDP’ye yönelik artan baskıların ardından çekilme seçeneğinin bazı çağrılar geldiğini ancak bu çağrıların “güçlü” olmaması nedeniyle öneriyi olumsuz değerlendirdiklerini belirten HDP’li Temelli şunları söyledi:

Bu öneriyi (çekilme) yapan arkadaşların haksız veya yanlış olduğunu söylemiyorum. Bu da bir seçenektir. Ama içinde bulunduğumuz koşulları değerlendirdiğimizde, bu seçeneğin bugün için mücadelemize katkı sağlamayacağı sonucuna ulaştık.

Tabandan çok güçlü bir çağrı gelseydi, Meclis'ten çekilirdik. Çünkü biz, diğer partilerden farklı olarak, halkımızla beraber bir örgütsel hayat biçimlendiriyoruz. Bunca tutuklamaya, baskıya rağmen HDP’nin nasıl hâlâ ayakta kaldığını merak edenlere de yanıt vermiş olalım, tam da bu nedenle, yani halkımızla birlikte hareket ettiğimiz için ayaktayız.

HDP'li Vekilden Tartışmayı Alevlendirecek Sözler

HDP’nin Batman eski milletvekili Mehmet Ali Aslan ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, partisi HDP’nin bileşenlerini geniş katılımlı toplantıya davet ettiğini ancak kendisiyle birlikte pek çok asli bileşenin davet edilmediğini belirterek, partisini eleştirdi.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin “tabandan çekilmeye yönelik güçlü bir tepki gelmedi” dediği toplantıya birçok kişi ve temsilcinin çağrılmadığına işaret eden HDP’li eski vekil Aslan, “HDP son süreç değerlendirmesi için eski ve yeni tüm Milletvekillerini geniş katılımlı toplantıya davet etmiş ancak ben dahil pek çok asli bileşen ve temsilci davet edilmeyip bu sürecin dışında tutulmuştur.” sözleriyle HDP’li Temelli’yi yalanlamış oldu.