image

PeyamaKurd- ABD’nin TIM dergisi, dün Suruç'ta 4 kişinin öldürüldüğü, 10 kişinin yaralandığı olaylara yönelik yapığı haberde hükümete yakın medya ile yerel kaynakların aktardığı bilgilerin çeliştiğini yazdı. Dergi, Türkiye'de seçim öncesi gerilimin giderek tırmandığını ifade etti.

TIME, devlet medyasının haberleri ile yerel kaynakların tanıklıklarının örtüşmediğini vurguladı. Dergi, çatışmanın, Tayyip Erdoğan’ın HDP seçmeninin ‘markaja alınması’ talimatı verdiğinin ortaya çıkması sonrası patlak verdiğine de dikkat çekti.

“İktidar medyası olayı çarpıtıyor”

“İktidar partisinin bir üyesinin perşembe günkü kampanya durağında çatışma çıkması üzerine dört kişi öldü, sekiz kişi yaralandı. Bu, ülkede 24 Haziran’da düzenlenecek seçimler öncesinde artan gerilimin son göstergesiydi.

BBC’nin haberine göre, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AKP) milletvekili olan İbrahim Halil Yıldız’ın Türkiye’nin güneydoğusunda nüfusunun büyük çoğunluğu Kürt olan Suruç ilçesini ziyaret ettiği sırada, yanındakiler ile esnaf arasında bir kavga çıktı.

Anadolu Ajansı gibi hükümet yanlısı medyanın haberine göre, Kürt esnaf milletvekilinin yanındakilere saldırıp ağabeyini öldürerek şiddeti provoke etmişti. Fakat BBC’nin Kürt kaynaklarına göre, siyasetçi pek dostane bir şekilde karşılanmayınca, korumaları ateş açtı. Sekiz kişinin hastaneye kaldırıldığı, polisin 10 kişiyi gözaltına aldığı belirtiliyor.

“Erdoğan, Kürtlere baskıyı savunuyor”

Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye siyasetine son 15 yıldır hâkim olması sonrası her zamankinden zayıf göründüğü bir dönemde, seçim konusundaki beklentiler ve kaygılar zirve yapmış durumda. Erdoğan ikinci bir dönemi daha hedeflerken, bazıları, partisinin parlamento çoğunluğunu kaybedebileceğine inanıyor.

Perşembe günü yaşanan şiddet, Erdoğan’ın oyların yönünü değiştirmek için Kürtlere baskı yapılmasını savunduğu belirtilen ve sosyal medyaya yüklenen bir videonun ardından geldi. Cumhurbaşkanı’nın videoda, parti yetkililerine Kürt yanlısı muhalefet partisi HDP’ye odaklanma talimatı verdiği ifade ediliyor.