image

PeyamaKurd - İsrail ve ABD ile ilişkileri bozuk olan Venezuela işgal tehdidi ile karşı karşıya kaldı.

Öne sürülen iddiaya göre ABD Başkanı Donald Trump'ın kurmaylarına defalarca Venezuela'yı işgal etmeyi önerdiği belirtildi.

Venezuela ile ilgili tutumunu dile getiren Trump geçen Ağustos'ta "Venezuela için gerekmesi halinde askeri yollar dâhil birçok seçeneğimiz var” ifadesini kullanmıştı.

Amerikan haber ajansı Trump'ın, işgal fikrinde kamuoyu önünde ifade ettiğinden daha ısrarcı olduğuna yer verdi.

Nicolas Maduro'yu devirmeyi önerdi

Amerikanın resmi ajansına göre Trump bu açıklamayı yapmadan bir gün önce Oval Ofis'te görüştüğü üst düzey yetkililere, bölge için tehdit oluşturduğunu söyleyerek Nicolas Maduro'yu devirmeyi önerdiği ifade edildi.

Konuyla ilgili olarka bir ABD’li yetkilinin dediğine göre, Trump'ın önerisi odadaki herkesi şaşırttı. Oval Ofis'te dönemin Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster ve Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da vardı.

Odadakiler sırayla söz alarak Trump'ı bu fikrinden vazgeçirmeye çalıştı, bunun ABD'nin Venezuela'ya yaptırım politikasına destek veren Latin Amerikalı müttefikleriyle aralarını açacağını söyledi. Ancak Trump ikna olmadı ve New Jersey'de yanında Tillerson varken, "Venezuela için birçok seçeneğimiz var. Bu ülke bizim komşumuz. Dünyanın her yerinde, çok çok uzak yerlerde askerlerimiz var. Venezuela çok uzak değil. Orada insanlar acı çekiyor ve ölüyor" dedi.