image

PeyamaKurd-  Libya’nın doğrusunun kontrol eden silahlı güçlerin lideri General Halife Hafter, Suriye ve Türkiye'nin paralı askerlerinin geri çekilmesi ile ateşkes sağlanabileceğini söyledi. 

Türk silahlarının Trablus'a tedariğinin sona ermesi ve terörist grupların ortadan kaldırılması ile ateşkes sağlanabilir diyen Hafter, Türkiye ve Suriye’nin ‘askerlerini çekmeleri halinde ateşkes yapmaya hazır olduğunu, ateşkesin sağlanabilmesi için Ankara’nın Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH)’ne silah ve mühimmat desteğini çekmesi gerektiğini kaydetti.

Hafter, “Ateşkes ancak bir dizi koşul yerine getirildiğinde sağlanacaktır. Suriye ve Türkiye’nin paralı askerlerinin geri çekilmesi, Türk silahlarının Trablus’a tedariğinin sona ermesi ve terörist grupların ortadan kaldırılması ile ateşkes sağlanabilir” dedi.

Hafter , UMH’nin ateşkesi ihlal eden adımları karşısında ‘sabırlarının tükendiğini’ söyledi ve “Erdoğan ve Sarraj’ın paralı askerlerinin tekrarlanan ateşkes ihlallerine ve Berlin yükümlülüklerini yerine getirememeleri konusunda sabrımız tükeniyor” ifadesini kullandı.