image

PeyamaKurd-Türk Emekli Orgeneral Necati Özgen, Suriye'ye yönelik gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulunarak, 'Unutulan bir Hatay var. Cerablus'tan da Menbiç'ten de bakarsa karşında Hatay'ı bulursun. Hükümetin buraya dikkat etmesi gerekiyor. İleride ABD-YPG tekrar o Kürt koridorunu açarsa Hatay gider' ifadelerini kullandı.

Özgen’in konuşmasının konuya ilişkin kısmı ise şu şekilde: 

Özgen, İdlib'de olası bir harekâta ilişkin olarak "Birinci ve bence uygulanması gereken şu: Teröristlere silah bıraktırılacak ve İdlib'den Suriye'nin başka bölgelerine dağıtılacak. Bu olmuyorsa İdlib'deki halkı oradan boşaltmak gerekiyor. Fırat Kalkanı bölgesine konuşlandırılabilirler” diyor. 

Özgen, “Fırat'ın Doğusu. YPG-PKK'nin ABD'yle birlikte kontrol ettiği alan: “Toprak bütünlüğümüz için burası hassas. En büyük tehlike burası ve İdlib'den de önemli. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı ile Kürt koridoruna mani olduk ve kontrolü sağladık” ifadelerini kullanıyor. 

Özgen şöyle devam etti: “ABD buradan gidiyor, çekiliyor, demek hayal! Mani olmaya çalıştığımız Kürt devletidir. Barzani tarafında başaramadılar ama şimdi Suriye tarafında uğraşıyorlar. Irak ile Suriye tahteravalli gibidir. Irak'ta olmadı şimdi Suriye'de deniyorlar!

Unutulan bir Hatay var! Cerablus'tan da Menbiç'ten de bakarsa karşında Hatay'ı bulursun. Hükümetin buraya dikkat etmesi gerekiyor. Ben bunu söylerken geleceğe kurmay kafasıyla bakıyorum. İleride ABD-YPG tekrar o Kürt koridorunu açarsa Hatay gider. Hatay'dan haber alıyorum. Sosyal bünyesi değişiyor oranın. Arazi alımı, intikaller, ev alımları… Atatürk ‘Kalenin içine dikkat etmek gerekiyor' demişti.”